O Maderze myśleliśmy już jakiś czas temu, jednak zarówno ceny wycieczek z biur podróży jak i samych biletów były bardzo drogie. Od początku tego roku śledziliśmy ceny biletów, na początku planując urlop wakacyjny na Maderze. Niestety ceny biletów w miesiącach lipiec, sierpień cały czas były wysokie i nie spadały, daltego zdecydowaliśmy się na Madere w kwietniu.
bilety lotnicze i lot – jak znależć bilety?
Bilety kupiliśmy za 3700 zl z wizzair dla 3 osób ( 2 dorosłych i dziecko 10 lat) i wiem, że można kupić je taniej, ale akurat ten termin nam pasował i w porównaniu do innych miesięcy, cena była do zaakceptowania. My szukaliśmy biletów na różnych stronach takich jak np. skyscanner, ale głównie śledziliśmy ceny bezpośrednio na stronie wizzair. Można tam sprawdzić ceny w różnych terminach manewrując datami, co jest fajną opcją, bo jeśli mamy taką możliwość, możemy wybrać najbardziej korzystny cenowo dzień wylotu.
Wylatywaliśmy 11.04 o godz 14:45 z Katowic i lot trwał 4:45 min. W czasie lotu przeżyliśmy dość duże turbulencje, ale lądowanie było bardzo spokojne. Pogoda była piękna i wiał tylko lekki wiaterek, ale chyba byliśmy też juz przygotowani jak wygląda tutaj lądowanie. Wiedzieliśmy, że samolot gwałtownie zakręca przed samym lądowaniem i ma się wrażenie, że wlatujemy w środek oceanu. Byliśmy świadomi również tego, że lotnisko znajduje się płycie zbudowanej na palach wchodzących do oceanu :). Podobno lotnisko ma zła renomę po wypadku, który się tutaj wydarzył w 1977 roku. Wówczas, samolot Portugalskiej linii lotniczej lądował w czasie złych warunków atmosferycznych, wpadł w poślizg, i z powodu krótkiego pasa startowego zsunął się ze stromej skały prosto do oceanu. W wyniku czego, 131 osób straciło życie. Po tym zdarzeniu, pas wydłużono i od tamtej pory żadna tragedia się tutaj nie wydarzyła. Dodatkowo, tylko piloci, którzy mają ukończone odpowiednie szkolenie mogą tu lądować, więc są naprawde dobrze przygotowani.
Na Maderze lądowaliśmy o godz. 18:30 lokalnego czasu. Czas na Maderze jest cofnięty o godzinę w stosunku do czasu polskiego.
samochód – gdzie wypożyczyć i jak to zorganizować?
Z lotniska jechaliśmy wynajętym samochodem do naszego hotelu w Funchal Pestana Miramar Garden. Samochód wypożyczyliśmy z wypożyczalni Centauro i zapłaciliśmy za tydzień 1310 zl wraz z pełnym ubezpieczeniem. Kaucje trzeba było zostawić tylko za cały bak paliwa czyli ok 120 € tj. Ok 500 zl. W porównaniu do innych wypożyczalni, była to najlepsza cena i nie musieliśmy zostawiać dodatkowej kaucji, jak w innych wypożyczalniach, gdzie czasem wynosi ona 300 euro, zwykle dlatego, że mamy niepełne ubezpieczenie, mimo,że zapewniają nas, że jest inaczej.
Wypożyczalnia nie ma swojego stanowiska na lotnisku, ale co 15 min kursuje bus, który zabiera kierowców do wypożyczalni i po podpisaniu dokumentów dostajemy samochód i osoba kierująca wraca po nas na lotnisko. W powrotnej drodze jest podobnie.
Ford Focus
hotel – jak znaleźć hotel
Hotel rezerwowaliśmy przez booking.com miesiąc wcześniej i zapłaciliśmy 5600 zl za 2 osoby i dziecko ze śniadaniami i kolacją. Parking jest dodatkowo płatny 7,50€ za dobe. Hotel nazywa się Pestana Miramar Garden i jest częścią dużej sieci hoteli Pestana. Hotel położony jest w starej części Funchal, 15 min od centrum i kilka minut od plaży ( my jednak ani razu do niej nie doszliśmy, bo codziennie zwiedzaliśmy wyspę) i raczej natawialiśmy się właśnie na zwiedzenia w czasie tego pobytu niż plażowanie.
My zazwyczaj korzystany z booking.com, dlatego, że mają wiele ofert, z zapłatą na miejscu albo dosłownie kilka dni przed wylotem.
Poniżej widok z ulicy przed hotelem na pobliską plażę. Akurat mimo słonecznej pogody, wisiała dziwna mgła w powietrzu, dlatgo zdjęcia takie przymglone.
A tutaj zdjęcia hotelu
Więcej o hotelu w moim osobnym wpisie: Gdzie zatrzymać się na Maderze?
O Maderze : atrakcje
Madera powstała 20 mln lat temu w wyniku wybuchu podwodnego wulkanu. Z czasem kolejne erupcje powiększały góre, aż wyłoniła się z wód oceanu, tworząc przepiękną, rajską wyspę. To dlatego możemy podziwiać tu fantastycze, powulkaniczne formacje skalne, górską roślinność oraz słynne, baseny lawowe.
Panuje tutaj łagodny klimat podzwotnikowy, dlatego Madera nazywana jest wyspą wiecznej wiosny. Nie jest tu ani gorąco ani zimno. Łagodny klimat sprzyja bujnemu rozwojowi roślinności. Dzięki temu, możemy podziwać tu piękną, tropikalną roślinnośc, soczyste kolory kwiatów, rozległe doliny, w których płyną zimne strumienie oraz krystaliczne czyste wody oceanu.
Madera to też cudowne widoki na przepiękne klify i ogromne skały wystające z wody.
Jedną z najbardziej znanych atrakcji Madery są szlaki spcerowe, które się ciągną wzdłuż lewad, czyli kanałów transportujących wode. Kiedyś służyły one do transportu wody z północy wyspy na południe, gdzie panowały idealne warunki do uprawy, ale brakowało wody.
Na wyspe znajdują się również przpiękne szklaki górskie, z których roztaczają się zapierające dech widoki. Jednym z najbardziej znanych jest szlak PR1 z Pico do Arieiro do Pico Ruivo, najwyższego szczytu Madery.
Nie można też zapomnieć o stolicy wyspy, czyli Funchal oraz małych, urokliwych wioskach, miasteczkach i cudownych widokach
Madera – uprawa i turystyka
Madera w XV wieku była głównym eksporterem trzciny cukrowej, jednak niedługo potem, wyprzedziła ją Brazylia, w której można było produkować cukier znacznie taniej. Do dziś jednak w każdym sklepie czy restauracji zobaczymy syropy z cukru trzcionowego, jako dodatek do przeróżnych potraw.
Po załamaniu się cukrowej potęgi, Maderczycy zmuszeni byli do znalezienia nowych źródeł dochodu. Stała się nim uprawa winorośli, którą sprowadzono wcześniej z Krety. Maderskie wino o nazwie Madera stało się znane na całym świecie. Jednak później w XIX wieku uprawa winogron załamała się, gdyż winnice zaatakował grzyb, a później wybuchła epidemia cholery, która zebrała mnóstwo ofiar śmiertelnych.
Obecnie Madera żyje głównie z turystyki, która zaczęła rozwijać się już w XIX wieku, kiedy to arystokraci i bogaci Europejczycy zaczęli przyjeżdzać na Maderę w celach zdrowotnych. Łagodny jej klimat sprzyjał rekonwalescensji. Zaczęto wynajmować quintas- czyki luksusowe rezydencje, stopniowo przekształcając je w luksusowe pensjonaty.
Na wyspie nadal ważne jest rolnictwo, zwłaszcza uprawa bananów i egzotycznych kwiatów.
Madera- położenie i ustrój
Madera to zaledwie mały punkcik na bezkresnym oceanie Atlantyckim. Znajduję się ok 650 km od wybrzeży Afryki i 950 km od Lizbony. Mimo tego, że jest jej bliżej do Afryki, jest częścią Europy , a dokładnie autonomicznnym archipelagiem należącym do Portugalii. Madera ma swój parlament i prezydenta, ale polityka zagraniczna i obronna podlegają rządom Portugalii.
Madera to wyspa, na której trzeba się przyzwyczaić do wychodzenia ciągle pod góre :). Wąskie,kręte, strome drogi, są nielada wyzwaniem dla kierowców, ale i też dla pieszych, którzy niemalże wszędzie muszą liczyć się z wędrówką pod sporą góre.
Sam wyjazd na słynne wzgórze Monte może być dla nieektórych ekstremalnym przeżyciem :). Z tego pwoodu, wiele osób woli wjechać nam kolejką górską niż przeciskać się wąskimi uliczkami.
Najlepszą i najwygodniejszą opcją na zwiedzanie Madery jest samochód. Mimo, że wiele dróg na Maderze jest wąska, stroma i kręta, to do większości najbardziej znanych miejsc, można dojechać dobrymi, głównymi drogami, które co kawałek zmieniają się w długie tunele. Dzięki temu, możemy uniknąć ekstremalnej jazdy wąskimi drogami górskimi. Jadąć z nawigacją nie mieliśmy nigdy problemu z odnalezieniem konkretnego miejsca. Jedynie w Funchal trzeba uważać, bo w gąszczu wąskich, krętych uliczek można pobłądzić nawet z nawigacją :).
Wyjazd w kierunku wzgórza Monte, przez które niemal każdego dnia przejeżdzaliśmy zwiedzając wyspę może być wyzwaniem, bo droga ejst naprawdę stroma i w pierwszym dniu czuliśmy się jakbyśmy siedzieli w rakiecie, która za chwile wystrzeli w góre -takie było nachylenie..Strach było też się zatrzymać ( np przepuszczając samochód z naprzeciwka), bo później samochód z trudem ruszał do góry. My mieliśmy Forda Focusa i czasem mieliśmy wrażenie, że ledwo daje radę.
Madera- pogoda
Trzeba też pamiętać, że różnica temperatur pomiędzy Funchal czyli południem wyspy, a północą może być duża i na południu mamy też większe prawdopodobieństo lepszej pogody i słońca niż na północy. My akurat mieliśmy tydzień pięknej, słonecznej pogody z temperaturą 26 stopni w Funchal i 20 stopni w górach, więc nie czuliśmy znaczącej różnicy. Warto jednak pamiętać, że temperatura na szczytach górskich jest dużo niższa niż na dole i zawsze trzeba mieć ze sobą odpowiednie ubranie.
W ciągu 7 dniu zobaczyliśmy spory kawałek tej pięknej wsypy. Zjeździliśmy ją wzdłuż i wszerz. Madera jest małą wyspą, mającą 801 km2, a więc z jednej strony na drugą możemy się dostać w ciągu godziny. Jadąc jednak w góry, mimo niewielkiej odległości, musimy liczyć się z dłuższym czasem dojazdu, bo jazda stromymi, krętymi drogami jest po prostu wolniejsza. Jednakże mając 7 dni jesteśmy w stanie objechać niemalże całą wyspę i zobaczyć jej napiękniejsze miejsca.
Madera- jak zorganizować zwiedzanie? Plan zwiedzania
dzień 1 – przylot w godzinach wieczornych
dzień 2 – Pico do Arieiro i dwa punkty widokowe : Ninho da Manta i Pedro Rija
My na początku planowaliśmy zobaczyć zaraz po Pico do Arieiro, Pico Ruivo, ale po intensywnym spacerze do tych dwóch punktów widokowych, nie mieliśmy dosłownie już siły na dalszą wspinaczke :). Nie byliśmy przygotowani, nie chodzimy też często po górach. W związku z tym, zmienilismy ad hoc nasze plany i po Pico do Arieiro ( zapraszam do osobnego wpisu), pojechaliśmy do:
Santany, Porto da Cruz, Płw. św. Wawrzyńca i Machico
dzień 3- wzgórze Monte i ogród botaniczny Jardim oraz ogród tropikalny Monte Palace, Funchal – słynna uliczka artystyczna z przepięknymi drzwiami czyli Rue da Santa Maria
dzień 4 – las Fanal, Ribeira da Janela, baseny naturalne w Porto Moniz, Achadas da Cruz
dzień 5 – odpoczynek przy basenie, potem Funchal i zwiedzania pozostałej części miasta : Zone Velha, katedra, plac Municipo, port
dzień 6 – lewada dos Balcoes, promenada Lido w Funchal i zachód słońca
dzień 7- Pico Ruivo
Nam ten plan super się sprawdził, ale oczywiście każdy może go zmodyfikować na własne potrzeby.
Madera – co warto zjeść
Do lokalnych przysmaków Madery należą na pewno Espada – czyli czarny pałasz zapiekany z bananem. Dla mnie połączenie rewelacja.
Mięsny szaszłyk czyli Espetada, marynowane mięso z przyprawami, podawany na specjalnym stojaku
Warto też spróbować tradycyjnego chlebka bolo de caco.
oraz tradycyjnego trunku czyli Ponchy – przygotowywanego z trzciny cukrowej, miodu z dodatkiem różnych owoców, najczęściej limonki albo marakui.
Do lokalnych potrwa należa także lapas czyli mięczaki zapiekane z masłem czosnkowym oraz zupa pomidorowa z jajkiem. My jednak już nie zdążyliśmy spróbować. W hotelu najczęściej serwowano pysznego tuńczyka, ale też rózne inne ryby i owoce morza.
Jeśli masz jakieś pytania, coś powinnam dodać do tego wpisu, napisz prosze w komentarzu, a na pewno uzupełnie.
Zapraszam do osobnych wpisów z poszczególnych wycieczek i podsumowania, moim zdaniem najbardziej wartych zobaczenia miejsc.
Jeśli Ci się wpis podobał i był przydatny, to zostaw prosze komentarz, zapraszam też do szczegółowych relacji na moim kanale you tube: Podroze z Anette
oraz do śledzenia mojego instagrama : travelwithanette