Jak zwiedzać Dubrownik? Trasa zwiedzania i praktyczne informacje

Trasa: Kolejka SRD, Brama Buze, plac Luza, Stradun, Fontanna Onufrego, Brama Pile, Mury, Fort Louvrjenac

25.07.2023

Dubrovnik- nazywany perłą Adriatyku, cieszy się ogromną popularnością nie tylko ze względu na liczne zabytki oraz wspaniałą starówkę wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale także na kręcone tam odcinki  popularnego serialu „Gra o Tron”

Faktycznie, miasto jest niezwykłe i piękne. Zapierające dech widoki, średniowieczne bogactwo zabytków, dobra pogoda i urokliwe wąskie uliczki, którymi można godzinami spacerować.

Miasto ma bardzo bogatą historie. Przez lata Dubrovnik znajdował się pod panowaniem wielu państw, co doprowadziło do wielu wojen i walk na terenie miasta, ale również wpłynęło na jego zróżnicowaną architekturę i kulturę.

W 1520 roku Dubrovnik dotknęło potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło miasto, a sześć lat później epidemia Dżumy, która zabrała 20 tysięcy ludzi. W 1667 roku kolejne trzęsienie ziemi zabrało prawie 80% ludności.

Po tych tragediach miasto zaczęło się odradzać.

Jeszcze tak niedawno, bo w 1991 roku Durbovnik zaatakowały wojska serbskie i czarnogórskie, a oblężenie miasta trwało do maja 1992 roku i pochłonęło ponad trzy tysiące ludzi, a wielu straciło domy. W wyniku ataku zostały uszkodzone budynki starego miasta. Dzięki UNESCO miasto zaczęło się odbudowywać i dziś jest uznawane za jedno z najpiękniejszych miast Europy.

Zwiedzając Dubrovnik  warto zostawić samochód na parkingu Dubrownik Central parking, który znajduje się 15 minut spacerem od Starego Miasta koszt parkingu to 3 € za godzinę albo 24 € za dobę. My byliśmy w lipcu i bez rezerwacji miejsca spokojnie je znaleźliśmy, natomiast jeśli ktoś chce mieć pewność lub podróżuje w sierpniu, kiedy jest więcej turystów polecam wcześniejszą rezerwację przez WhatsApp

Wzgórze SRD

Jeżeli tak jak my zdecydujecie się rozpocząć zwiedzanie Dubrownika od wjazdu na wzgórze SRD kolejką linową to polecam wam dojazd tam z parkingu Dubrovnik Central Parking komunikacją miejską autobusem numer 8 z przystanku Vukovarska, który znajduje się niedaleko tego parkingu. (wychodząc z parkingu należy skręcić w prawo i dojdziemy do owego przystanku).

Następnie należy wysiąść na przystanku cable car tuż przy godnoli.

Cena za bilet autobusowy to 2 € za osobę . Po wyjściu z autobusu naprzeciwko znajduje się wejście do kolejki linowej .W lipcu, w czwartek nie było żadnych kolejek. Bilet na kolejkę  tam i z powrotem kosztował 27 € za osobę dorosłą i 7 € za dziecko do dwunastego roku życia.

Na wzgórze można też wjechać samochodem, my jednak po przeczytaniu kilku opinii, że droga jest wąska i stroma, wybraliśmy kolejkę, jak się później okazało to był dobry wybór:)

Dubrovnik powstał  po połączeniu się  małej osady rybackiej umiejscowionej na jednej z wysp Lausa oraz lądu w pobliżu wyspy, który zamieszkiwali Słowianie , którzy nazwali ziemie Dubravą – od okolicznych lasów dębowych. którym było porośnięte górujące nad miastem wzgórze. Jako, że mieszkańcy osady i lądu żyli ze sobą w zgodzie, w XII wieku postanowiono połączyć osady i powstało jedno miasto o nazwie Dubrovnik.

Owe wzgórze, zwane SRD znajduje się na wysokości 412 m n.p.m. i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów w Dubrovniku.

Wjeżdżając kolejką możemy podziwiać przepiękne widoki na Stary Port oraz fortyfikacje Starego miasta.

Ze szczytu rozpościera się piękna panorama na morze, wyspe Lokrum,a także na cały Dubrownik.

Na szczycie znajdują się 3 tarasy widokowe, a obok platformy widokowej na środkowym tarasie znajduje się amfiteatr ,w którym organizowane są koncerty, uroczystości weselne, imprezy okolicznościowe. Na górze znajduje się także biały, kamienny krzyż oraz Fort Imperial, w którym obecnie mieści się wystawa historyczna z czasów obrony Dubrovnika po ataku w 1991-1992 roku.

Na Dolnym tarasie znajdziemy kawiarnie z panoramicznym widokiem

Stare Miasto

Po zjechaniu kolejką w dół udaliśmy się na lewo w kierunku Starego Miasta. Po wyjściu z kolejki skręciliśmy w lewo i w dół schodami kierowaliśmy się w stronę Starego Miasta, do którego wchodziliśmy bramą Buze.

Brama Buze

Poniżej zamieszczam plan naszej trasy. Przechodząc bramą Buze kierowaliśmy się cały   czas prosto, schodami w dół w kierunku ulicą Boskoviceva do słynnej ulicy Stradun

Następnie skręciliśmy w lewo i szliśmy prosto aż do wieży zegarowej i placu Luza.

Plac Luza, kościół św. Błażeja i kolumna Rolanda

Na placu Luza znajduje się kościół świętego Błażeja – patrona miasta Dubrownik oraz kolumna Rolanda, która niestety w tym czasie kiedy tam byliśmy była w całkowitym remoncie.

W kościele świętego Błażeja przy głównym ołtarzu znajduje się rzeźba świętego Błażeja trzymającego w rękach makietę miasta sprzed trzęsienia ziemi w 1667 roku.


Tutaj też znajduje się Pałac Rektorów zbudowany w stylu gotyckim z elementami renesansowymi i barokowymi. To tuj na pięknym dziedzińcu kecono sceny do filmu „Gra o Tron”. W srodku znajduje się niewielkie muzeum, do którego my akurat nie wchodziliśmy. Z pracu Luza prowadzi nas główna promenada Starego Miasta Stradun, aż do kolejnej bramy Pile.

Stradun – główna promenada

Wieża zegarowa

My idąc w tamtym kierunku skręciliśmy w uliczki poszukać miejsca, gdzie moglibyśmy coś zjeść. W Dubrowniku zarówno wstępy jak i restauracje są stosunkowo drogie, zwłaszcza tutaj na starym mieście ,dlatego szukaliśmy w miarę budżetowej pizzerii. Wybraliśmy jedną z nich o nazwie Barakuda

Dla ciekawych,  poniżej umieszczam zdjęcia z cenami z jednej z pizzerii 🙂

Spacer wąskimi uliczkami Dubrownika był dla nas ogromną przyjemnością i wytchnieniem od palącego słońca. W Dubrowniku w wielu miejscach w mieście jest dostęp do pitnej wody, co uważam jest bardzo dużym plusem i przy takich upałach w lipcu czy sierpniu bardzo pomaga w zwiedzaniu –  nie musimy stale myśleć, gdzie kupić wodę, która jak to bywa w takich miastach sporo kosztuje, a i też przy takich temperaturach szybko się kończy:)

Fontanna Onufrego i brama Pile

P

o jedzeniu udaliśmy się w kierunku placu z słynną fontanną Onufrego.

Fontanna posiada 16 kraników, a legenda głosi, że trzeba napić się wody z każdego z nich, aby spełniło się nam życzenie. Niestety, nie z wszystkich kraników leciała woda, ale oczywiście napiliśmy się z wszystkich możliwych 🙂

Następnie udaliśmy się na lody w pobliskiej lodziarni o nazwie Bakery zaraz za bramą Pile ( ceny dużo niższe niż w środku miasta). Jedząc lody podeszliśmy do murów z których roztacza się przepiękny widok na fort Lovrijenac zwany twierdzą świętego Wawrzyńca

Po lewej stronie mamy widok na niewielką zatokę, z której można wypożyczyć  kajak i podziwiać mury z poziomu morza.

My wróciliśmy z powrotem bramą Pile i po lewej stronie zakupiliśmy bilety na największą atrakcje Dubrovnika, czyli mury obronne.

Mury obronne

Warto zwrócić uwagę, że nad bramą Pile znajduję się posąg patrona miasta- Świętego Błażeja

Koszt biletów jest niemały, bo za osobę dorosłą trzeba zapłacić 35 € a za dziecko  15 euro, ale będąc w Dubrovniku decydujemy się jednak zobaczyć miasto z góry. Mury mają długość prawie 2 km i biegną wokół całego miasta. Znajduję się tu też mnóstwo  wież i wieżyczek, które kiedyś pełniły funkcje ochronne miasta. Kupując bilety na mury mamy darmowy wstęp również na fort Lovrijenac.

Spacerując murami mamy przepiękny widok na morze, fort oraz wyspę Lokrum. Możemy też z góry podziwiać Stary Port z zacumowanymi łodziami, a także czerwone dachy Starego Miasta, które z murów wyglądają niesamowicie. Mury cieszą się też taką popularnością głównie ze względu na kręcone tutaj sceny do filmu „Gra o Tron”.

Na mury w miesiącach letnich najlepiej wybrać się wczesnym rankiem zaraz po otwarciu albo 2 godziny przed zachodem słońca, bo wtedy słońce już tak nie grzeje. Trzeba pamiętać, że spacer murami trwa ok 2 godzin i nie ma tam praktycznie miejsc, gdzie można by się schronić przed słońcem ( z wyjątkiem 2 restauracji) dlatego trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się w kapelusz i wodę, choć wodę można zakupić także w środku, w restauracjach.( ceny są takie same jak na Starym Mieście.

Na murach znajduję się też sporo ciekawych miejsc do fotografowania, małe okienka, wieżyczki

Piękny widok na Stary Port

Powoli zataczamy koło i schodzimy schodami w dół w kierunku fontanny Onufrego

Chwila odpoczynku, napełnienie butelek z wodą i idziemy w stronę Fortu Louvrjenac. Wychodzimy znowu bramą Pile i kierujemy się na lewo uliczkami, pytając o drogę lokalnych.

Fortu Louvrjenac

Na Frot musimy wejść stromymi schodami, których jest sporo,co jest nie lada wyczynem  po całym dniu chodzenia w tym palącym słońcu:) A że wchodząc na mury, wstęp na Fort jest darmowy to jednak decydujemy się na tą wyprawę 🙂

Widoki z góry są piękne aczkolwiek moim zdaniem bardzo podobne do tych na murach

Po podziwianiu pięknych aczkolwiek podobnych jak na murach widoków kierujemy się w stronę bramy Pile. Po chwilowym odpoczynku i napełnieniu butelek wodą wracamy w stronę bramy Buze, skąd będziemy jechać autobusem na parking

Wracając skręcamy też co chwile w boczne uliczki, aby jeszcze na koniec nacieszyć się tamtejszym klimatem

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wracamy do naszego Gradaca 🙂

Dubrovnik nas zauroczył i w końcu sami mogliśmy się przekonać, dlaczego to miasto tak wszystkich zachwyca.

Urok tego miejsca pozostawia w naszej pamięci piękne wspomnienia,  a zrobione zdjęcia i nagrane  filmy  pozwalają nam wracać do tych chwil, a także dzielić się nimi z innymi i zachęcać do odwiedzenia tego wspaniałego miasta.

Jeśli podobał Ci się wpis, zostaw komentarz i zapraszam też do oglądania relcji na moim kanale you tube : Podróże z Anette

Udostępnij

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

O blogu

Tutaj wkraczamy na szlaki świata, z plecakiem pełnym pasji do odkrywania oraz apetytem na samorozwój. Mój blog to przewodnik po różnych zakątkach globu, ale także podróż w głąb siebie. Razem eksplorujemy nie tylko odległe lądy, ale również własne granice i możliwości.