Amarapura, Mingun, Sikong i Inwa  – 4 miasta w okolicy Mandalay. Tak wygląda w telegraficznym skrócie plan na kolejny dzień w Birmie. Jak się okaże – bardzo długi dzień. Startujemy około 9 rano a wracamy do hotelu po godzinie 20.  Koszt wycieczki u Kaunga to 30 000 MMK (80 zł). Jedziemy do:

1. Amarapura (Amayabuya)

Amarapura była dwukrotnie stolicą Birmy jak również dwa razy została częściowo zniszczona w przeszłości – przez pożar oraz trzęsienie ziemi. Dziś miasto słynie z najdłuższego tekowego mostu na świecie oraz z jednego z największych klasztorów w kraju, w którym kształci się młodych mnichów.

 

Rytuał ofiarowania w Mahagandayon Monastery

Od tego miejsca zaczynamy. Szacuje się iż w tym samym czasie mieszka w klasztorze Mahagandayon między 1500 a 2000 mnichów. Codziennie  około godziny 10:30 mnisi w długim pochodzie udają się na wspólny posiłek po drodze zbierając jałmużnę w postaci (przede wszystkim) żywności. Jesteśmy na miejscu pół godziny przed pochodem także jest czas żeby zajrzeć do ogromnej kuchni oraz pospacerować po okolicy. Takie klasztory mają dla mnie magiczną atmosferę. Coś, co naprawdę ciężko zdefiniować – trzeba to poczuć. Niestety czar pryska bardzo szybko za sprawą przybywających turystów. Niby nie jest to ogromny tłum ale zaczynam czuć się zupełnie nie na miejscu. Z jednej strony rozumiem, że większość turystów przygotowała się i wrzucają do misek mnichów dary (jedzenie, długopisy i kolorowe pisaki). Z drugiej strony obecność turystów odbiera powagi pochodowi mnichów i zmienia poranny rytuał w kolorowy cyrk.

Powiecie – „Hej, ale też tam byłeś i robiłeś zdjęcia!”. To prawda, to był mój pierwszy i ostatni raz – w Laosie i Kambodży miałem możliwość wzięcia udziału w podobnej ceremonii ale nigdy tego nie powtórzyłem. Zdecydowanie wolę chwilę rozmowy ze spotkanym na drodze mnichem niż bycie częścią takiej turystycznej papki. Oczywiście to moje subiektywne odczucia, aczkolwiek patrząc na opinie w sieci – nie są odosobnione. Podobno w wysokim sezonie wygląda to o wiele gorzej gdy turyści zastępują drogę mnichom i przepychają się – wszystko w imię nowej fotki na facebooka…

 

Do Amarapury jeszcze wrócimy a tymczasem zaglądamy do warsztatu tkackiego w którym zamówić można między innymi piękne, tradycyjne odzienie na ślub. Nie daję się namówić na zakup longyi (zmienię zdanie kilka godzin później :D) więc wskakujemy na motor. Krótka wizyta w przydrożnej stacji napraw, śrubki dokręcone tak więc ruszamy w dalszą drogę po moście wybudowanym w 2008 roku. Widok na wzgórze Sagaing z dziesiątkami pagód jest niesamowity.

 

2. Sikong (Sagaing)

Kolejne miasto, które w przeszłości było stolicą Mjanmy, co prawda tylko przez 3 lata. Odwiedzamy położoną na wzgórzu Sagaing świątynię  Umin Thounzeh oraz pagodę Soon U Ponya Shin.  W Umin Thounzeh znajduje się 45 rzeźb siedzącego Buddy. Każda z nich reprezentuje jeden rok z 45 lat, w których Budda Gautama podróżował i nauczał wiernych. Widoki z wzgórza na okolicę oraz położone w odległości 20 kilometrów Mandalay zapierają dech. Jeśli nie zdecydujecie się na wizytę w monastyrze Mahagandayon to właśnie w Sikong warto odwiedzić jeden z wielu klasztorów, gdzie w przyklasztornych szkołach uczy się mnóstwo młodych mnichów.

 

3. Mingun

Obecnie bardziej wioska niż miasto w której odwiedzamy 3 miejsca: wspaniałe pagody Pahtodawgyi i Hsinbyume oraz drugi największy dzwon na świecie, czyli Mingun Bell. Mingun jako jedyne z odwiedzonych dziś miast nie było nigdy stolicą Birmy.

Niedokończona pagoda Pahtodawgyi

Tego miejsca nie możecie przegapić. Niedokończony budynek wznosi się na wysokosć 50 metrów i robi ogromne wrażenie. Budowę zapoczątkował król Bodawpaya w 1791 roku a przy budowie pagody pracowało 20 tysięcy ludzi. Nie wiadomo dlaczego nie ukończono budynku, który miał być najwyższą świątynią na świecie, mierzącą 150 metrów. Według krążącej legendy astrologowie przewidzieli, że gdy pagoda zostanie ukończona, Królestwo Mjanmy upadnie. To samo trzęsienie ziemi (w 1839 r.) które częściowo zniszczyło Amarapurę spowodowało głębokie uszkodzenia budowli. Ze względów bezpieczeństwa pagodę można obejrzeć jedynie z zewnątrz.

Biała pagoda Hsinbyume (Myatheindan Pagoda)

Ten wspaniały budynek kazał wybudować w 1812 roku następca króla Bodawpaya – przyszły król Bagyidaw. Pagoda upamiętnia pierwszą żonę króla, księżniczkę Hsinbyume zwaną także Białym Słoniem. Wspomniane wcześniej trzęsienie ziemi nie oszczędziło również tej świątyni ale została odbudowana przez króla Mindona. Budynek jest niesamowicie klimatycznym miejscem. Miałem to szczęście iż w spacerze po okolicy towarzyszyły mi i Kaungowi tylko białe krowy. W środku spotkaliśmy modlących się Birmańczyków przy posągu Buddy. Warto dodać, że budowla przedstawia mityczną górę Meru, czyli buddyjskie centrum świata.

Mingun Bell

Ostatnim miejscem odwiedzonym w Mingun był budynek w którym wisi drugi największy na świecie dzwon. Pierwotnie dzwon miał znaleźć się w największej pagodzie na świecie – Pahtodawgyi – ale jak już wiecie, jej budowa nie została ukończona. Wykonanie dzwonu zlecił król Bodawpaya w 1808 roku, dzwon waży około 90 ton a odlano go z brązu (prawdopodobnie z domieszką złota i srebra).

Zanim ruszymy do kolejnej dawnej stolicy Birmy czas na obiad. Oczywiście zapraszam Kaunga, który tym faktem jest bardzo zaskoczony. Mówi, że turyści tak nie robią. No cóż, nie wyobrażam sobie, że będę jadł obiad a on w tym czasie będzie na mnie czekał przy motorze. Chłopak dużo opowiada o swoim kraju i miejscach które odwiedzamy. Jeśli będziecie potrzebować przewodnika także po Mandalay to odezwijcie się, podam namiary do Kaunga. 🙂

Na drugą część zapraszam tutaj: Amarapura, Mingun, Sikong i Inwa – 4 miasta w okolicy Mandalay – część 2

 

Jeśli post się podobał to zostaw komentarz lub kliknij „lubię to!” na Fan Page na Facebooku. Możesz również udostępnić post na Facebooku używając przycisku poniżej.
Dziękuję :-)
CHCESZ BYĆ INFORMOWANY NA BIEŻĄCO O NOWYCH WPISACH ?
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA ;)

CHCESZ BYĆ INFORMOWANY NA BIEŻĄCO O NOWYCH WPISACH ?

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA ;)

Tak jak i Ty nie lubię spamu więc możesz być spokojny ;)

Dziękuję za Zapis :)

Pin It on Pinterest